Kolędowanie z zespołem Nuty i My Występ świąteczny przedszkolaków i uczniów z Dworszowic Kościelnych Wizyta Świętego Mikołaja Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Drukuj
Elwira Szmidt Kategoria: PSP w Nowej Brzeźnicy
Opublikowano: 01 maja 2021 Odsłony: 906

3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie. Konstytucja 3 maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Choć obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy , była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Wkrótce po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Święto Konstytucji 3 maja zostało przywrócone  w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej . Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Święto Narodowe 3 Maja obchodzimy ponownie od 1990 roku.

Zapraszamy do wysłuchania "Mazurka 3-go maja" - najsłynniejszej pieśni opiewającej Konstytucję -  w wykonaniu przedstawicieli chóru szkolnego

23.12.2021 - Zaktualizowano dział Zespół muzyczny
Do przeglądania strony zalecamy przeglądarkę Mozilla Firefox oraz rozdzielczość ekranu 1024x768 lub wyższą. Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów oraz zdjęcia publikowane przez redaktorów strony.
autor_stopka.png
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Brzeźnicy | Joomla 3 Templates Joomlaskins