Wyniki IV Długoszowskiego Dyktanda Ogólnoszkolnego
Mistrzynie, Mistrzu - zapraszamy na podium!
Wyniki IV Długoszowskiego Dyktanda Ogólnoszkolnego
Po kilku długich godzinach sprawdzania i wypisaniu jednego czerwonego długopisu wszystko stało się jasne. Ogłaszam listę laureatów IV Długoszowskiego Dyktanda Ogólnoszkolnego:
KATEGORIA KLAS I - III
I MIEJSCE - Antoni Zerzowski (kl. Ia)
II MIEJSCE - Natalia Kozińska (kl. II)
III MIEJSCE - Lena Bąk (kl. II)
KATEGORIA KLAS IV - VI
I MIEJSCE - Kamila Klimczyk (kl. Vb)
II MIEJSCE - Karina Leszczyńska (kl. VIa)
III MIEJSCE - Zuzanna Mesjasz (kl. VIb)
KATEGORIA KLAS VII - VII, GIMNAZJUM I OSOBY DOROSŁE
I MIEJSCE - Martyna Piesiak (kl. VIIIb)
II MIEJSCE - Natalia Guznowska (kl. VIIIb)
III MIEJSCE - Wiktoria Patysiak (kl. VIIb)
Przy okazji zamieszczam inne zaobserwowane "dane statystyczne". Jak widać powyżej - grono zwycięzców zdominowała płeć piękna, z jednym chwalebnym wyjątkiem. Antoś Zerzowski - jedyny chłopiec wśród laureatek - ma prawo poczuć się wyjątkowo także z innego powodu. Po raz pierwszy w historii konkursu zdarzyło się, by pierwszoklasista sięgnął po mistrzostwo w swojej kategorii wiekowej!
Myślę, że przyjemnie będzie ujrzeć swoje nazwisko liderom ortografii poszczególnych klas:
klasy I - Antoni Zerzowski (Ia)
klasa II - Natalia Kozińska
klasa III - Bartosz Łyp
klasy IV - Ewelina Kozłowska (IVc)
klasy V - Kamila Klimczyk (Vb)
klasy VI - Karina Leszczyńska (VIa)
klasy VII - Wiktoria Patysiak (VIIb)
klasy VIII - Martyna Piesiak (VIIIb)
dorośli - Pani Bożena Bednarska
Najliczniejszą grupę uczestników Dyktanda Ogólnoszkolnego stanowili czwartoklasiści - 18 osób, w dalszej kolejności były to: klasy szóste (14 osób) i dzielni pierwszoklasiści - 11 osób. Mamy w szkole "ortograficzne rodzeństwo" Grajów. Wszyscy troje: Justynka z klasy II, Filip z klasy Ib i Kuba z IVa próbowali swoich sił w konkursie. Pięknym pismem zachwycali: Pan Przemysław Psztyr, Pani Elwira Maciuch, Martyna Piesiak, Kamila Klimczyk, Julia Różycka, Alicja Orlikowska, Julia Nowakowska i Zuzanna Mesjasz.
Najtrudniejsze okazały się dla Was do zapisania wyrazy: rzężący rzęch, reportaże z Bliskiego Wschodu, gdzieniegdzie, przyprószony i - co dziwne - haftowany oraz broszka - ważka - i to wcale nie ze względu na "h" czy "ż". Wybieraliście wersję usłyszaną, tymczasem wymawiamy i piszemy najczęściej zupełnie inaczej. Chciałabym też podkreślić w tym miejscu ważność naszego dobra narodowego - litery ę. Mocno obawiam się, że wkrótce grozi jej wyginięcie i być może dlatego właśnie ą i ę uczynimy głównym zagadnieniem ortograficznym kolejnego konkursu...
Kończąc już - nie zmieniam swojego dobrego zdania o przebiegu IV Długoszowskiego Dyktanda Ogólnoszkolnego. Nasuwa mi się jednak myśl, że ortografia staje się dla nas coraz bardziej obca i to dlatego, że to my traktujemy ją po macoszemu. Jeszcze raz tym bardziej dziękuję każdemu Szanownemu Konkursowiczowi za zaangażowanie w sprawę i gratuluję odwagi. Dodam, że każdy może obejrzeć swoją pracę, jeżeli tylko zgłosi taką chęć i zawita do sali numer 11.
Do następnego Dyktanda!
Danuta Klimczak