Konkurs Wiedzy o Bezpiecznym Internecie
11 lutego w całej Europie obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem "Działajmy razem!". Z tej okazji zapraszam wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie z nagrodami, który oragnizuję we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W konkursie trzeba będzie wykazać się wiedzą o Internecie, bezpieczeństwie w sieci oraz znajomością netykiety. Konkurs będzie polegał na rozwiązywaniu testów online.
Na czym polega konkurs?
Konkurs zostanie przeprowadzony za pośrednictwem szkolnej strony internetowej i będzie polegał na rozwiązywaniu testów jednokrotnego wyboru.
I etap odbędzie się w Dniu Bezpiecznego Internetu (11 lutego). Zadaniem uczestników będzie wejście na stronę internetową szkoły o godzinie 18.00. Na stronie głównej pojawi się odnośnik do testu składającego się z trzydziestu pytań. Po kliknięciu w odnośnik ukaże się formularz, w którym należy wpisać adres e-mail, imię i nazwisko, a następnie odpowiedzieć na pytania i zatwierdzić test. Na to uczniowie będą mieli 30 minut. Uwaga! Formularz nie będzie automatycznie odliczał czasu, więc uwzględnione zostaną tylko te rozwiązania, które zostaną wysłane do godziny 18.30 (liczy się godzina wysłania, a nie rozpoczęcia testu). Aby wziąć udział w konkursie konieczne jest podanie adresu e-mail (swojego lub rodzica).
II etap odbędzie 17 lutego w sali komputerowej nr 23 o godzinie 10.00. Weźmie w nim udział dwanaścioro uczniów, którzy uzyskają największą ilość punktów w pierwszym etapie konkursu. Na rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań uczniowie będą mieli maksymalnie 15 minut.
Finał odbędzie się 26 lutego o godzinie 11.00 na sali gimnastycznej i będzie polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 15 pytań. W finale weźmie udział sześcioro uczniów, którzy uzyskają najwyższy wynik punktowy w II etapie konkursu.
Jak będzie wyglądał test w I i II etapie konkursu?
Dla ułatwienia zapraszam wszystkich już teraz do rozwiązania przykładowego testu, który składa się z pięciu pytań. [kliknij tutaj]
Czy będzie można zdobyć nagrody?
Tak. Atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane prze Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przewidziane są dla sześciorga finalistów.
Kiedy będą dostępne wyniki?
Wyniki I etapu (liczbę zdobytych punktów i poprawne odpowiedzi) uczniowie będą mogli sprawdzić odbierając pocztę i klikając w odnośnik z wynikami już 30 minut po zakończeniu pierwszego testu. Lista uczniów, którzy zakwalifikują się do finału ukaże się na stronie szkoły w tym samym dniu ok. godziny 20.00. Zwycięzców konkursu poznamy podczas apelu z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, 26 lutego 2020 r. Wtedy też zostaną wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe.
Terminarz konkursu
I etap – 7 lutego, godzina 17.00 (test do rozwiązania w domu)
II etap – 17 lutego, godzina 10.00 (test do rozwiązania w sali komputerowej)
Finał – 26 lutego, godzina 11.00 (test do rozwiązania na sali gimnastycznej)
Szczegółowe zasady konkursu
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Długosza w Nowej Brzeźnicy i szkół filialnych.
Każdy uczestnik I etapu konkursu może rozwiązać test jeden raz. W przypadku wysłania kilku rozwiązań, pod uwagę brane będzie tylko pierwsze z nich.
Udział w konkursie jest dobrowolny i wymaga podania w formularzu imienia i nazwiska oraz adresu e-mail. Informacje te zostaną wykorzystane wyłącznie w celu przeprowadzenia konkursu.
Wyniki punktowe nie zostaną ogłoszone publicznie. Każdy uczeń będzie miał do nich dostęp indywidualnie poprzez link w otrzymanej wiadomości e-mail.
O kolejności zajętych miejsc zdecyduje wynik punktowy uzyskany podczas finału. W przypadku tych samych wyników punktowych o kolejności miejsc zdecyduje wynik uzyskany w II etapie konkursu.
Ewentualne uwagi odnośnie punktacji uczniowie mogą zgłaszać w ciągu trzech dni od przeprowadzenia każdego etapu konkursu.
Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do dyskwalifikacji uczestnika w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że test rozwiązywany był niesamodzielnie.
Jak przygotować się do konkursu?
Pytania testowe obejmują wiedzę o internecie, zabezpieczeniach sieci i komputera, zasadach bezpiecznego korzystania z internetu, prawach autorskich i netykiecie. Aby lepiej przygotować się do konkursu, proponuję zapoznać się z materiałami, które znajdują się na poniższych stronach internetowych. Wystarczy kliknąć w linki.
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu
Zasady netykiety
Porady – surfuj bezpiecznie!
Zagrożenia internetowe
Rodzaje licencji oprogramowania
Wirusy, trojany i inne zagrożenia
Ochrona prywatności w Internecie
Ochrona przed spamem
Dyżurnet.pl
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Zachęcam też do obejrzenia kreskówek profilaktycznych:
Kreskówki „Owce w sieci”
Kreskówka "Sieciaki" cz.1
Kreskówka "Sieciaki" cz.2
Kreskówka "Sieciaki" cz.3
3..2..1.. Internet "Uzależnienie"
3..2..1.. Internet "Własność intelektualna"
3..2..1.. Internet "Dane osobowe"
3..2..1.. Internet "Spotkanie"
3..2..1.. Internet "Cyberprzemoc"
Powodzenia!
Oragnizator konkursu: Marcin Kmieć