Dzień Placków Ziemniaczanych…
Czy wiecie, że 13 listopada w kalendarzu jest dość nietypowe święto - Dzień Placków Ziemniaczanych? Któż ich nie lubi?
No właśnie i dlatego dzisiaj 27 stycznia w Oddziale Przedszkolnym w Prusicku postanowiliśmy zorganizować z dziećmi takie święto. Co z tego, że w styczniu, jeśli coś nam smakuje, nie musimy czekać do tego święta. Na początku dzieci poznały historię Ziemniaka, jako zdrowego warzywa oraz sposoby wykorzystania go w kuchni. Kiedy już zdecydowaliśmy się na wykonanie, zgromadziliśmy wszystkie potrzebne produkty, składniki. Dzieci wiedzą, że do ich wykonania potrzebne są przede wszystkim ziemniaki. Nasze placki były dietetyczne, niskokaloryczne (poznawanie piramidy, zdrowego odżywiania) z dodatkiem 2 jajek, mąki kukurydzianej, płatków owsianych, otrąb owsianych, siemienia lnianego, przypraw: pieprzu, soli, oregano, kurkumy, papryki słodkiej. W tarciu ziemniaków i w wyrobieniu ciasta pomógł nam super sprzęt Thermomix.
Panie szybko upiekły złociste placuszki na oleju i mogliśmy wspólnie je zajadać. Jednym smakowały z sosem czosnkowym, a innym dzieciom z cukrem. Były bardzo apetyczne, mięciutkie i chrupiące.
Najlepiej chyba jednak smakują naturalne… Jest jednak jeden, odwieczny problem - jeść je na słono, czy na słodko?
A Wy jak wolicie???
„Placki ziemniaczane, placki kartoflane – prosta potrawa przygotowywana z ziemniaków na placki smażone na tłuszczu (oleju lub smalcu). Głównymi składnikami są starte na tarce surowe ziemniaki z dodatkiem cebuli, jajek, niewielkiej ilości mąki i soli.
Gdyby nie ziemniaki, nie byłoby w Polsce placków ziemniaczanych. To polski wynalazek, ale istniejący także od dawna w innych kuchniach europejskich. Uwielbiają je Białorusini, Ukraińcy czy Rosjanie. Lubią je również Austriacy, Niemcy czy Węgrzy (a ci najlepiej w towarzystwie sosu paprykowego). Szwajcarzy przepadają za plackami ziemniaczanymi bez jaj i mąki, a za to z boczkiem i cebulką. Z kolei Anglicy podają tattie fish, bo według nich wysmażone placki, wyglądają jak smażona ryba. Latkes to tradycyjne danie kuchni żydowskiej, podawane na święto światła, czyli Hanukę. Tradycyjnie wyrabiane z ziemniaków, placki zakładają dodatek cebuli, czy marchwi.
Ziemniak, sprowadzony do Europy w XVI wieku, to warzywo ubogiej, ale prostej i smacznej kuchni chłopskiej. Pierwsze przepisy na potrawy z jej wykorzystaniem pojawiły się w XVII wieku w Stoczku Warmińskim. Wówczas placki ziemniaczane wykonywano z tartych ziemniaków, cebuli, mąki i jaj.
Polacy placki ziemniaczane najczęściej jadają ze śmietaną, cukrem lub sosem gulaszowym.
Poza granicami kraju, rarytasom z ziemniaków, towarzyszą na talerzu szpinak, jajka sadzone, szynka, bekon czy grillowane pomidory”.
Amatorów placków ziemniaczanych, pozostaje zaprosić do własnych eksperymentów kuchennych i życzyć – smacznego!