Podsumowanie projektu edukacyjnego "Moja Mała Ojczyzna"
W ciągu całego roku szkolnego 2022/2023 uczniowie klas III pod kierunkiem wychowawców: p. Grażyny Suskiej i p. Stanisławy Walaszczyk przeżywali wielką przygodę realizując projekt edukacyjny "Moja Mała Ojczyzna".
Podczas realizacji projektu uczniowie pracowali w zespołach, przeprowadzali badania na temat swojej okolicy, atrakcji turystycznych, kultywowania tradycji, obrzędów ludowych, wydarzeń z przeszłości, ludzi, którzy wywodzą się z naszego regionu i rozsławiają Polskę – szczególnie o patronie szkoły – Janie Długoszu.
Zgromadzone materiały prezentowali w postaci gazetek ściennych i albumów, które pochodziły z rożnych źródeł. Najcenniejsze z nich okazały się te zdobyte od najbliższych – rodziców, dziadków i sąsiadów, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą. Rodzice wskazywali swoim dzieciom miejsca warte odwiedzenia pod względem atrakcji turystycznych, malowniczości terenów, miejsc Pamięci Narodowych, cennych zabytków.
Nasza „Mała Ojczyzna” to nie tylko słowa i obrazy, ale też dźwięki, zapachy i smaki. Panie z Koła Gospodyń wiejskich, które gościły w naszej szkole podzieliły się wiedzą na temat kuchni – przepisów kulinarnych związanych z naszym regionem, gwarą, tradycyjnymi strojami, które są wykorzystywane przez Panie podczas świąt państwowych i kościelnych.
Zwieńczeniem projektu była akademia. Honorowym gościem był Wójt Gminy pan Jacek Jarząbek. Obecni również byli dyrektor ZSP pani Anna Szewczyk, wicedyrektor ZSP pani Małgorzata Kowalska, nauczyciele oraz uczniowie klas I – IV. Akademię uświetnił występ Orkiestry Dętej ze Starej Brzeźnicy, która aktywnie reprezentuje „Naszą Małą Ojczyznę” w czasie różnych uroczystości gminnych i powiatowych.
Spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Uczniowie zadawali pytania p. Wójtowi dotyczące funkcjonowania samorządu. Włodarz naszej gminy chętnie opowiadał, na czym polega praca w gminie i obowiązkach pełnionych na stanowisku wójta. Uczniowie poznali działania samorządu i plany na przyszłość.
Projekt edukacyjny „ Moja Mała Ojczyzna” wpłynął pozytywnie na integrację uczniów, rozwijanie umiejętności społecznych, pozwolił wszystkim lepiej zrozumieć „Małą Ojczyznę”, dostrzec jej unikalne piękno. Łączył pokolenia, pozwolił lepiej poznać gminę i jej mieszkańców.
Grażyna Suska, Stanisława Walaszczyk