Szkolenie dla Rodziców "Kiedy do logopedy"
![](http://spnowabrzeznica.pl/images/grafiki/ikona_author.png)
![](http://spnowabrzeznica.pl/images/grafiki/ikona_category.png)
![](http://spnowabrzeznica.pl/images/grafiki/ikona_publish.png)
![](http://spnowabrzeznica.pl/images/grafiki/ikona_refresh.png)
Żeby odpowiedzieć na pytanie: „Kiedy pójść do logopedy?”, dobrze wiedzieć, kim w ogóle jest logopeda, czym się zajmuje. Otóż, nie tylko korygowaniem wad wymowy, np. seplenieniem czy rotacyzmem – bo z tym kojarzony bywa najczęściej. To specjalista od kształtowania prawidłowej mowy w ogóle a mowa to przebogata i skomplikowana struktura, której artykulacja jest tylko jednym aspektem. To cały system języka ze swoją fonologią, fonetyką, fleksją, składnią, frazeologią i semantyką, ale też jego funkcjonowanie na poziomie poznawczym i komunikacyjnym. Jest więc logopeda „nauczycielem” i „lekarzem” mówienia, a logopedia - specjalnością paramedyczną.
Szkolenie dla rodziców, które odbyło się 5 lutego 2025 r., miało być poradnikiem w pigułce, z jakimi problemami należy koniecznie zwrócić się po pomoc logopedyczną bez względu na wiek dziecka. Systematyzowało też informacje, które zjawiska rozwoju mowy są normą w określonym przedziale wiekowym, a które już należy uznać za dysfunkcję. Podkreślało wreszcie indywidualny charakter rozwoju każdego dziecka i konieczność holistycznego spojrzenia na problemy z aktywnością słowną dzieci.
Poniżej zamieszczam prezentację z najważniejszymi - choć nie wszystkimi, treściami szkolenia. Zachęcam przy tym wszystkich do korzystania z konsultacji u specjalistów, nie tylko logopedów zresztą. Wobec nadmiaru informacji, które płyną do nas zewsząd, nie ma to jak wiedza fachowa u źródła.
Danuta Klimczak
szkolny logopeda