Święto Narodowe Trzeciego Maja
Tym, co w Polsce dali myśl,
Aby stworzyć cud majowy,
Cześć z oddaniem złóżmy dziś, przed pamiątką chyląc głowy.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była także w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
Z opóźnieniem, bo dopiero 14 maja w naszej szkole uczciliśmy to ważne święto. Uczniowie klas piątych oraz chór szkolny z pomocą Agnieszki Kozińskiej i Elwiry Maciuch, przygotowali akademię, która przypomniała najważniejsze fakty z tamtych dni. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Piosenki, jakie zaprezentował chór, stały się doskonałą ozdobą dodającą uroczystości splendoru. Dobre głosy i radość śpiewania to także dobro, którym warto się podzielić. Za okazaną pomoc i wsparcie dziękujemy serdecznie paniom Iwonie Wawrowicz i Justynie Szkopiak.
Ta data 3 Maja 1791 roku powinna stać się dla uczniów datą znaczącą. Świat idzie z postępem: komputery i nowoczesne technologie to codzienność naszej młodzieży, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy. I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała olbrzymie znaczenie. Warto pamiętać i należycie celebrować takie patriotyczne święta.
Pokażę ci rany skryte,
głębokie na twarzach blizny
i z nich cię będę jak z liter
uczył imienia ojczyzny.
fot.: Marcin Kmieć