Uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej 105 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę Do Hymnu! Szkoła Filialna w Dworszowicach Kościelnych

Kwiecień - miesiącem pamięci narodowej

Drukuj
Iwona Wawrowicz Kategoria: PSP w Nowej Brzeźnicy
Opublikowano: 19 kwietnia 2020 Odsłony: 1467

b_507_380_16777215_00_images_aktualnosci2019-20_sp2020-04-19_flaga2.jpg

Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele!

Zawsze w kwietniu w naszej szkole odbywają się uroczyste apele lub akademie ponieważ KWIECIEŃ jest w Polsce ogłoszony MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ. Ponieważ obecnie nie chodzimy do szkoły, nie może mieć miejsca także tradycyjna akademia. Chciałabym krótko przypomnieć Wam najważniejsze informacje w związku z uroczystościami, aby uczcić ludzi którym są one poświęcone.

Dlaczego właśnie ten miesiąc? Dlaczego kwiecień?

  • W kwietniu 1943 r. Niemcy ogłosili światu, że odkryli w Katyniu w Rosji ogromne groby. W grobach tych odnaleziono ciała oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940r., czyli na początku trwania II wojny światowej. Rosjanie wywieźli tysiące polskich oficerów jako jeńców wojennych po kapitulacji Polski w kampanii wrześniowej, a następnie bestialsko zamordowali strzałem w tył głowy. Jak wiadomo jeńców nie wolno mordować. Zatem Rosjanie bardzo drastycznie naruszyli prawo wojenne. Długo ukrywali i fałszowali te wydarzenia, nie chcąc się przyznać do tego, co zrobili. Nawet winę za ten czyn zrzucili na III Rzeszę.
  • W naszej szkole również pracowali dwaj nauczyciele, którzy w czasie wojny służyli w wojsku i zginęli w Katyniu. Byli to: Adolf Wieloch i Leon Kulesza, dla których posadziliśmy tzw. drzewka katyńskie na podwórku szkolnym.
  • Także w kwietniu miało miejsce powstanie w getcie warszawskim w 1943r., w którym również zginęło wielu bardzo dzielnie broniących się Polaków. Powstanie wybuchło z powodu ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej, a wszystkich jej mieszkańców Niemcy planowali wywieźć do obozów śmierci. Przywódcą powstania był 19-letni chłopak Mordechaj Anielewicz. Niemcy nie mogli pokonać dzielnie walczących ludzi zatem w odwecie spalili Wielką Synagogę, czyli kościół żydowski, w którym ukrywali się ostatni powstańcy. Na stronie POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich jest szablon żonkila do własnoręcznego wykonania, aby w ten sposób oddać hołd Żydom - ludności tak licznie zgładzonej w czasie II wojny światowej.
  • Kwiecień to także katastrofa tzw. samolotu prezydenckiego, który rozbił się w 2010r. pod Smoleńskiem. Zginęło wówczas ok. 100 Polaków z prezydentem Lechem Kaczyńskim i ostatnim prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim na czele. Delegacja ta leciała na obchody rocznicowe do Katynia.
  • Pamiętajmy nieustannie także o Żołnierzach Wyklętych czyli Niezłomnych, których święto obchodziliśmy 3 marca. Byli to także niewinnie mordowani Polacy, żołnierze Armii Krajowej.

 

Jak widać kwiecień to miesiąc usłany w bardzo smutne wydarzenia w historii Polski. Dlatego właśnie my współcześni Polacy jesteśmy winni szacunek, podziw i ogromną wdzięczność wszystkim ludziom, którzy bohatersko walczyli i umierali dzielnie za Polskę. Ginęli po to, abyśmy teraz mogli żyć w wolnej, niepodległej Ojczyźnie.

Podczas kwietniowej akademii każdego roku uczniowie śpiewają piękną, patriotyczną pieśń pt. "Biały krzyż", która najlepiej opisuje wydarzenia z tamtych lat. Jest to piosenka napisana 1968r. przez Janusza Kondratowicza, autorem muzyki jest Krzysztof Klenczon.  Odszukajcie sobie na Youtube tego pięknego wykonania i posłuchajcie, pomyślcie... 

08.11.2024 - Zaktualizowano kalendarz wydarzeń.
Do przeglądania strony zalecamy przeglądarkę Mozilla Firefox oraz rozdzielczość ekranu 1024x768 lub wyższą. Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów oraz zdjęcia publikowane przez redaktorów strony.
autor_stopka.png
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Brzeźnicy | Joomla 3 Templates Joomlaskins