Kwiecień - miesiącem pamięci narodowej
Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele!
Zawsze w kwietniu w naszej szkole odbywają się uroczyste apele lub akademie ponieważ KWIECIEŃ jest w Polsce ogłoszony MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ. Ponieważ obecnie nie chodzimy do szkoły, nie może mieć miejsca także tradycyjna akademia. Chciałabym krótko przypomnieć Wam najważniejsze informacje w związku z uroczystościami, aby uczcić ludzi którym są one poświęcone.
Dlaczego właśnie ten miesiąc? Dlaczego kwiecień?
- W kwietniu 1943 r. Niemcy ogłosili światu, że odkryli w Katyniu w Rosji ogromne groby. W grobach tych odnaleziono ciała oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940r., czyli na początku trwania II wojny światowej. Rosjanie wywieźli tysiące polskich oficerów jako jeńców wojennych po kapitulacji Polski w kampanii wrześniowej, a następnie bestialsko zamordowali strzałem w tył głowy. Jak wiadomo jeńców nie wolno mordować. Zatem Rosjanie bardzo drastycznie naruszyli prawo wojenne. Długo ukrywali i fałszowali te wydarzenia, nie chcąc się przyznać do tego, co zrobili. Nawet winę za ten czyn zrzucili na III Rzeszę.
- W naszej szkole również pracowali dwaj nauczyciele, którzy w czasie wojny służyli w wojsku i zginęli w Katyniu. Byli to: Adolf Wieloch i Leon Kulesza, dla których posadziliśmy tzw. drzewka katyńskie na podwórku szkolnym.
- Także w kwietniu miało miejsce powstanie w getcie warszawskim w 1943r., w którym również zginęło wielu bardzo dzielnie broniących się Polaków. Powstanie wybuchło z powodu ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej, a wszystkich jej mieszkańców Niemcy planowali wywieźć do obozów śmierci. Przywódcą powstania był 19-letni chłopak Mordechaj Anielewicz. Niemcy nie mogli pokonać dzielnie walczących ludzi zatem w odwecie spalili Wielką Synagogę, czyli kościół żydowski, w którym ukrywali się ostatni powstańcy. Na stronie POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich jest szablon żonkila do własnoręcznego wykonania, aby w ten sposób oddać hołd Żydom - ludności tak licznie zgładzonej w czasie II wojny światowej.
- Kwiecień to także katastrofa tzw. samolotu prezydenckiego, który rozbił się w 2010r. pod Smoleńskiem. Zginęło wówczas ok. 100 Polaków z prezydentem Lechem Kaczyńskim i ostatnim prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim na czele. Delegacja ta leciała na obchody rocznicowe do Katynia.
- Pamiętajmy nieustannie także o Żołnierzach Wyklętych czyli Niezłomnych, których święto obchodziliśmy 3 marca. Byli to także niewinnie mordowani Polacy, żołnierze Armii Krajowej.
Jak widać kwiecień to miesiąc usłany w bardzo smutne wydarzenia w historii Polski. Dlatego właśnie my współcześni Polacy jesteśmy winni szacunek, podziw i ogromną wdzięczność wszystkim ludziom, którzy bohatersko walczyli i umierali dzielnie za Polskę. Ginęli po to, abyśmy teraz mogli żyć w wolnej, niepodległej Ojczyźnie.
Podczas kwietniowej akademii każdego roku uczniowie śpiewają piękną, patriotyczną pieśń pt. "Biały krzyż", która najlepiej opisuje wydarzenia z tamtych lat. Jest to piosenka napisana 1968r. przez Janusza Kondratowicza, autorem muzyki jest Krzysztof Klenczon. Odszukajcie sobie na Youtube tego pięknego wykonania i posłuchajcie, pomyślcie...