Mikołajki w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 Triduum Paschalne w obrazach

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Drukuj
Barbara Morga Kategoria: PSP w Nowej Brzeźnicy
Opublikowano: 19 listopada 2021 Odsłony: 137

b_507_380_16777215_00_images_aktualnosci2021-22_sp2021-11-19_dpd00.jpg

Każdy człowiek ma swoje prawa, normy, które go chronią i pozwalają funkcjonować w społeczeństwie, państwie. Prawa mają również dzieci, młodzież czyli wszyscy, którzy nie ukończyli 18 roku życia. 20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, w związku z tym pragniemy przypomnieć wszystkim jakie prawa mają dzieci. Możecie się z nimi zapoznać w naszej szkole na przygotowanych gazetkach.     
Wszystkie dzieci, młodzież do 18 roku życia mają prawo do:

  • wypowiedzi własnego zdania w ważnych dla nich sprawach, w których dorośli powinni ich wysłuchać,
  • szanowania ich godności i prywatności np. respektowania prywatności korespondencji,
  • życia beż przemocy i poniżania,
  • ochrony przed złym traktowaniem i krzywdzeniem fizycznym oraz psychicznym,
  • życia i prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i umysłowego,
  • miłości i wychowania przez oboje rodziców, także gdy rodzice nie mieszkają razem,
  • nauki, wypoczynku i pełnej opieki medycznej,
  • aby wszystkie sprawy w sądach i urzędach, dotyczące dzieci, uwzględniały najpierw ich dobro, a potem interesy dorosłych.

 

b_156_117_16777215_00_images_aktualnosci2021-22_sp2021-11-19_dpd01.jpgPowyższe prawa określają dokumenty prawne, m.in. Konwencja Praw Dziecka. Została ona uchwalona przez ONZ 20 listopada 1989r. Określa ona prawa dziecka i tworzy niezbędne warunki do jego prawidłowego rozwoju. W Polsce obowiązuje od 1991r. Warto znać swoje prawa, ale pamiętajmy, że inni też je mają. Pamiętajmy, że oprócz praw mamy również obowiązki.

W ramach obchodów tego wyjątkowego święta zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Rzecznika Praw Dziecka (prace należy składać do opiekunów konkursu: Barbary Morga, pedagogów szkolnych).  Ponadto chór szkolny pod kierownictwem pani Elwiry Schmidt przygotował występ muzyczny. Serdecznie zapraszamy  do obejrzenia relacji filmowej z tego wydarzenia.

07.11.2021 - Zaktualizowano dział Pedagog
Do przeglądania strony zalecamy przeglądarkę Mozilla Firefox oraz rozdzielczość ekranu 1024x768 lub wyższą. Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów oraz zdjęcia publikowane przez redaktorów strony.
autor_stopka.png
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Brzeźnicy | Joomla 3 Templates Joomlaskins