Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 I miejsce Kamili Klimczyk w 21. edycji konkursu literackiego „O laur Bielskiego” I miejsce Mai Janeczek w powiatowych eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” Natalia Kozińska finalistką Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej

Kącik informatyczny - historia komputera

Drukuj

Na tej stronie chciałbym przedstawić wam najważniejsze wynalazki w historii rozwoju maszyn obliczeniowych. Zobaczycie jak wielki postęp technologiczny nastąpił w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i jak bardzo pierwsze komputery różniły się od tych, których używamy dziś.

Pierwsze liczydła

Pierwszymi przyrządami ułatwiającymi ludziom obliczenia były liczydła. Pierwsze zapisy o ich stosowaniu przez ludzi powstały już w V wieku p.n.e. Najbardziej znanym liczydłem już w starożytności był Abakus - deska z wyżłobionymi rowkami odpowiadającymi rzędom jedności, dziesiątek, setek itd. Obliczenia wykonywało się na nim wkładając do rowków kamienie oraz przekładając je.

Pierwsze maszyny obliczeniowe

Za pierwszą maszynę liczącą został uznany wynalazek Blaise'a Pascala o nazwie "Pascalina", zbudowany w XVII wieku. Ta prymitywna maszyna pozwalała jedynie dodawać pięciocyfrowe liczby. Mimo tego przyniosła ona Pascalowi olbrzymią sławę.

Pierwsze kalkulatory

W 1867 Scholes wynalazł maszynę do pisania, natomiast od roku 1902 zaczęły powstawać pierwsze mechaniczne kalkulatory. Poniższy rysunek przedstawia szkic kalkulatora z roku 1914.

Pierwszy komputer - ENIAC

W latach 1943-1946 naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii zbudowali pierwszy komputer ogólnego zastosowania na lampach. Ważył on 30 ton, zajmował około 100 m2 oraz potrzebował do działania ogromnych ilości energii. Nie posiadał pamięci operacyjnej i początkowo programowany był przez przełączanie wtyków kablowych, później za pomocą kart dziurkowanych. Komputer ten nosił nazwę ENIAC (Electronic, Integrator, Analyzer and Computer).

Pierwszy komputer produkowany seryjnie - UNIVAC

Pierwszym ogólnodostępnym komputerem, produkowanym seryjnie od 1951 roku był Univac 1. Mógł nabyć go każdy, kto posiadał milion dolarów :). Ostatecznie wyprodukowano 49 egzemplarzy tego urządzenia.

Altair 8800

Pod koniec 1974 r. w firmie Micro Instrumentation and Telemetry został opracowany – zestaw komputerowy do własnoręcznego montażu Altair 8800. W podstawowej konfiguracji jego obsługa odbywała się poprzez przełączniki na panelu przednim komputera. Altair 8800 wyposażony był w 8-bitowy mikroprocesor Intel 8080. 

Apple 1

Dwa lata później (w 1976 roku) do sprzedaży trafił komputer Apple 1, zaprojektowany przez Steve'a Wozniaka, jednego z założycieli firmy Apple. Był on pierwszym powszechnie dostępnym komputerem korzystającym z klawiatury i monitora. Wyposażony był w procesor taktowany zegarem 1MHz i posiadał 4KB pamięci RAM.

Komputer osobisty PC

Pierwszy komputer osobisty (Personal Komputer, w skrócie PC) został wyprodukowany przez firmę IBM w 1981 roku. Wyposażony był on w procesor Intel 8088, 64KB pamięci ram oraz jedną stację dyskietek 5,25". Dzięki temu, że IBM udostępniło dane techniczne tego urządzenia, inne firmy zaczęły również je produkować. W ślad za firmami produkującymi komputery poszli także twórcy programów, dzięki czemu powstała ogromna ilość oprogramowania przeznaczonego dla tych urządzeń. Dziś komputer osobisty, tzw. pecet, jest najczęściej używanym typem komputera, z którego my również korzystamy.

Macintosh

W 1984 firma Apple wprowadziła na rynek komputer łatwy w obsłudze, posiadający interfejs graficzny (okienka, ikonki, rozwijane menu). Po raz pierwszy do sterowania komputerem użyta została myszka.

Komputery domowe

W latach 80-tych i na początku lat 90-tych XX wieku najczęściej spotykane w domach były tzw. Komputery domowe - małe urządzenia podłączane do telewizorów. Programy i gry najczęściej wczytywane były z podłączonego magnetofonu kasetowego. Najpopularniejszym urządzeniem tego typu był komputer C-64 firmy Commodore. Wyposażony on był w 64KB pamięci RAM i posiadał jak na tamte czasy oszałamiającą grafikę i dźwięk. Komputer ten został sprzedany w ilości ok. 20 milionów egzemplarzy.

Laptopy, palmtopy i tablety

Pod koniec lat 90-tych XX wieku spopularyzowały się przenośne komputery tzw. laptopy, a na rynku pojawiły się  też netbooki i palmtopy - mikrokomputery wielkości dłoni. W 1998 roku pojawił się pierwszy tablet wyposażony w kolorowy wyświetlacz dotykowy. Jego producentem była firma Fujitsu.

23.05.2022 - Dodano dział dowozy i odwozy
Do przeglądania strony zalecamy przeglądarkę Mozilla Firefox oraz rozdzielczość ekranu 1024x768 lub wyższą. Administrator strony nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów oraz zdjęcia publikowane przez redaktorów strony.
autor_stopka.png
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Brzeźnicy | Joomla 3 Templates Joomlaskins